Kobi Teşvikleri Nelerdir?

0
127
kobi-tesvikleri-neleredir

Ülkemizde KOBİ Teşvik Mantığı Nedir?

Ülkemizde üreticiliğin ve işletmeciliğin geliştirilmesi, girişimcilerin desteklenerek yeni işletmelerin ve istihdamın oluşturulması için KOSGEB adı verilen Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı her yıl KOBİ adı verilen küçük ve orta boyutlu işletmelere destek vermektedir. Bu destekler her yıl ekonomik programlarda kobi teşvik noktasında ortaya çıkar. 2018 yılı dahilinde kurum tarafından piyasada belirli bir rahatlatma oluşturmak amacıyla 1.7 milyar liraya kadar hesaplanan bir destek verilmesi tahmin edilmektedir. Mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükte işletme olarak 3 farklı konuma ayrılan KOBİ’ler 2012 yılında oluşturulan sistemden bu yana sürekli olarak desteklenmektedir. Verilen teşviklerle yeni işletmelerin oluşturulması ve oluşturulan işletmelerin geliştirilmesi sağlanmaktadır.

KOBİ Teşvikleri Nasıl Sağlanmaktadır?

KOBİ olarak adlandırılan küçük boy işletmeler çalışan sayısına göre ve istihdama göre ülkeye katma değer sağlarken dünya genelinde oluşan küreselleşmeye ayak uydurma noktasında da desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada devlet tarafından 2018 yılı bütçesi içerisinde ayrılmış olan kobi teşvikleri sayesinde küçük işletmelerin daha güçlü bir hale gelmesi sağlanırken daha fazla yatırım gerçekleştirmeleri ve büyük bir noktaya gelip daha fazla istihdam sağlamaları amaçlanmaktadır. Bu desteklerin oluşturulması noktasında kurum tarafından; Girişimcilik Desteği, Genel Destek Programı, İş Birliği Güç Birliği, KOBİ Proje Destek Programı, Tekno Yatırım Desteği, Ar-Ge Desteği, Teknopazar Desteği, Hibe Kredi Faiz Desteği gibi birçok farklı uygulama bulunmaktadır.

Kobilere Teşvik Verilmesi Nasıl Sağlanacaktır?

Ülkemizde kobilere teşvik verilmesi noktasında geliştirilen stratejiler ile birlikte öncelikle yerli ve milli ürün üretimi yapılması için destek sağlanmaktadır. Türkiye’ye yurt dışından ithalat yöntemiyle getirilmiş olan ürünlerin Türkiye’de KOBİ’ler tarafından üretilmesi için sağlanan destekler ile birlikte cari açığa neden olan ürünlerin Türkiye’de üretilmesi sağlanacaktır. Özellikle bu noktada her KOBİ, 5 milyon TL destek alabilirken çok özel ürünler için 10 milyon TL’ye kadar çıkabilecek bir destek verilmesi planlanmaktadır. Üretim gerçekleştiren ve istihdama katkı sağlayan her KOBİ, kaynak yönünden desteklenerek daha büyük bir noktaya getirilmekte ve işletmelerin daha güçlü bir konuma gelmesi sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz