Ram ve Rom Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

0
354
ram-ve-rom-nedir-arasindaki-fark-nedir

Ram Nedir?

RAM açılımı : (Random Acces Memory) bilgisayar, cep telefonu ve tabletler için en önemli donanım parçalarından biridir. RAM genel olarak geçici depolama parçası denilebilir. RAM’in geçici hafızasında; bilgisayarda, akıllı telefonda ve tabletlerde çalışan uygulamaların işletim sistemi ile beraber verileri tutar. Uygulama programı kapattığınızda bile bir süre bekler sonra Ram’dende silinir. Program üzerinde her hangi bir ayarı kaydetmesek bile geçici süre ram üzerinde durur. Kullandığınız cihazı kapattığınızda RAM üzerinde hiçbir veri tutulmayacaktır. Ama Rom ise elektrik olmasa bile hafızasındaki veriyi tutmaya devam eder.

ram-ve-rom-nedir-arasindaki-fark-nedir-ram-nedir-webtekesfet

ROM Nedir?

ROM açılımı : (Read Only Memory) okunan verilerin taşındığı hafıza tutmaya yarayan bir çip’tir. Rom üzerindeki veriler okunabilir ama yeni bir veri eklenemez bilgisayarlarda bulunan bios çipi gibidir. Üretim aşamasında yazılan veriler silinmemek üzere bu çiplerde saklanır. Örnek verir isek bios adındaki çip ise bilgisayarın açılmasını sağlayan verileri barındırır. Rom bellekler sadece bilgisayar tablet ve telefonlarda kullanılmaz bir çok makina ve cihazlarda kullanılır. Örneğin : Buz dolabı , çamaşı makinesi , kurutma makinesi , televizyon vb. bir elektronik cihazlarda rom bulunur.

ram-ve-rom-nedir-arasindaki-fark-nedir-rom-nedir-webtekesfet

Rom’ların esas kullanım amacı değiştirilmemek üzere olan önemli verilerin saklanmasını sağlar. Rom eklenen veriler bir daha güncelleme gibi bir işleme tabi olmaz bu sebeple sabit bir yazılıma sahiptirler. ROM’ların farklı çeşitleri vardır; MROM, PROM, EPROM ve EEPROM diğer ROM tipleridir.

MROM: Bir defalık değiştirilebilen salt okunur bellek.
PROM: Programlanabilir salt okunur bellek.
EPROM: Silinebilir ve programlanabilir salt okunur bellek.
EEPROM: Elektrik ile silinebilir ve programlanabilir bellek.

RAM ve ROM Arasındaki Fark Nedir?

En temel fark ise; RAM’lerin silinip, yazılabilir hafızaya, ROM’ların ise sadece okunabilen hafızaya sahip olmasıdır.

Bir diğer fark ise RAM’lerin geçici hafızaya sahip olması, ROM’ların ise verileri süresiz olarak saklamasıdır. Elektriği kesildiğinde cihaz kapandığında RAM hafızası silinir, ROM hafızasında elektrik olmasa da veriler kalıcıdır. RAM fiyatları ROM’a göre pahalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz