USB Tip-C İçin Yeni Bir Güvenlik Önlemi Eklendi

0
116
usb-tip-c-icin-yeni-bir-guvenlik-onlemi-eklendi

USB Type-C Authentication Program Nedir?

USB Tip-C standardına ekstra olarak bir güvenlik önlemi için program ekliyorlar. USB Type-C Authentication Program çift taraflı bir kontrol imkanı ekleniyor.

Firamaların başında ilk olarak Apple başta olmak üzere pek çok üretici firma benzer bir kontrol çözümünü kendi ürettiği cihazlarda uyguluyor. Bunlar aksesuarların onaylanmasından başlayarak şarj akımının kontrolüne kadar farklı fonksiyonları yerine getiriyor.

USB Tip-C programı üretici firmaların izinsiz olarak bağlantı girişlerini engellemeyi sağlıyor. Ana cihaz tarafına şifrelenmiş olarak eklenen bir onay mekanizması üçüncü taraf kablo, adaptör ve cihazların kontrolünü yaparak bağlantı veya enerji aktarım izni veriyor.

Sistem henüz kablo bağlandığı onay mekanizmasını çalıştırıyor büylelikle herhangi bir aktarım yapılmadan önce onaylama işlemini tamamlıyor. Bu nedenlede üçüncü taraf sistemlerin onay almadan bağlantı kurmasınında önüne geçilmiş oluyor.

Program sayesinde üretici firmalar hem kötü niyetli kişi yada sistemlerin USB Tip-C üzerinde herhangi bir saldırıyı engelleye bilecek hem de sertifikalı aksesuar satışlarına da imkan sunacak. 128-bitlik tüm şifreleme yöntemlerine uyum sağlayan bu programın yürütülmesi işini ise DigiCert firması üstlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz