Yerli ve Milli Mikro İşlemcimiz Çakıl Geliştiriliyor!

0
162
yerli-ve-milli-mikro-islemcimiz-cakil-gelistiriliyor webtekeşfet webtekeşfet

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank TÜBİTAK’ın geliştirdiği yeni mikro işlemci yabancı işlemcilere fark atacağını söyledi.

Silahlarda Yeni Milli Eserimiz Olan Mikro İşlemci Çakıl Kullanılacak!

Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bilgi güvenliği’nin “kaynağı” olarak isimlendirdiği, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Gebze’deki yerleşiminde bulunan, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine (BİLGEM) bağlı laboratuvarları ziyaret ederek yeni teknolojiler üzerine yürütülen çalışmaları inceledi.

Silahlarımızın sistemlerinde kullanılan yabancı menşeli mikro işlemcilerin yerini artık Çakıl isimli mikro işlemcinin yer alacağını söyledi. Bu işlemci hızlı, az güç harcayan, lisans ve satış hakları ülkemize ait milli bir işlemci olduğunu belirten Varank sözlerine “Bundan sonra ikinci faza geçeceğiz ve Çakıl’ın mobil cihazlar içinde kullanılabilecek çok çekirdekli versiyonunun üretmek için çalışmalara başlayacağını açıkladı.

BİLGEM’de stratejik bağımsızlığımız açısından kritik bir öneme sahip teknolojilerin geliştirildiği belirtildi.

Varank konu ile ilgili “Milli Savaş Uçağı’nın gerçek zamanlı işletim sistemi, Siha’lar ve savaş uçaklarımızın kullandığı akıllı bombaların lazer arayıcı başlık dedektörü, gelişmiş haberleşme istihbarat donanımları, milli kripto sistemleri, hava radar sistemlerinin tamamı Ar-Ge mühendislerimiz tarafından burada geliştirilmekte olduğunun.” açıklamasını yaptı.

Birde Kripto cihazları laboratuvarı’nı da ziyaret eden Varank’a Türkiye’nin milli kripto sistemi bulunan 10 ülkeden biri olduğunun bilgisi verildi. Varank, “Gurur duyduk. Milli güvenliğin en temel ayaklarından biri burasıdır dedi…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz