Youtuberlar ve Diğer İnternet Fenomenleri İçin Vergi Dönemi Başlıyor!

0
141
youtuberlar-ve-diger-internet-fenomenleri-icin-vergi-donemi-basliyor

Youtuberlar ve Reklam Veren Firmalar Yüzde Kaç Vergi Ödeyecekler?

Artık internet sosyal medya fenomenleri olarak bilinen reklam karşılığında markalardan para alan kişi yada kişiler 19 Aralık’tan itibaren vergi kapsamına dahil olacaklar. Google, Facebook, Youtube, gibi yurt dışı platformlara ve internet fenomeni olarak tabir edilen kişiler verilen reklamlar ve aracılık hizmetler, ödemeler üzerinden stopaj uygulamasıyla vergiye tabi olacaktır.

İnternet Fenomenleri Aldıkları Reklamlar İçin Vergi Ödeyecekler

“İnternet Ortamında Verilen Reklam Hizmetlerinin Vergi Kapsamına Alınması” kararı, ile aslında mobil pazarlama ve reklamcılığı da yakından ilgilendiren bir konu oluyor. İnternet ortamında reklam hizmeti verenlere yada internet ortamında reklam hizmeti verilmesine aracılık edenlere yapılacak ödemeler, ödeme yapılan kişinin vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın, belirlenmiş oranlarda stopaj vergisine tabi olacak.

Vergi Mükellefleri Nasıl – Neye Göre Belirlendi?

Vergi için gerçek kişilere ve dar mükellefiyete tabi kurumlara yapılacak ödemelere uygulanacak stopaj oranı %15 olarak belirlenirken; Türkiye’de kurumlar vergisi mükellefi olan kurumlara yapılacak ödemelerden vergi kesintisi yapılmayacak. Vergi alınacak kişileriyle Gelir Dairesi’nin özel olarak oluşturduğu bir takım belirledi. Bu takım, sosyal medya üzerinde takipçi sayılarını kullanarak markalardan reklam alan şahısları belirledi.

Söktördeki bu düzenlemenin fayda sağladığı ve mobil reklamcılığı yakından ilgilendiren bu kararın de sektörün yararına olacağını düşünen MMA Türkiye ve MENA Bölge Direktörü Melis Ertem, “Lokal yayıncılar ve platformlar datalarını daha efektif şekilde analiz edip kullanarak global platformlarla eş değer hedefleme imkanları sundukça rekabetin daha da gelişeceğine inanıyoruz” şeklinde konu hakkındaki görüşünü bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz